2- Teknogirişim Nedir? Bunları Bilin.

by Caner


Bu bölümün özeti: Sıkıcı kanuni düzenlemeleri okumanıza gerek kalmadan temel soruların cevabını bulacağınız bölüm.

Şimdi efendim, okudunuz veya bir arkadaşınızdan duydunuz, heves ettiniz. Dediniz ki, neden olmasın. ‘Ben de bir girişimci olabilirim. Fakat ne ola ki bu Teknogirişim? Kimler girebilir? Kimler kazanır?’ O onlarca sayfalık dökümanları biz okuduk, sana özetleyelim. Madde madde anlatalım:

  • Teknogirişim şu: Türkiye Cumhuriyeti sana kafandaki iş fikrini gerçekleştirmen yolunda yaptığın harcamalar için bir yılda toplam yüz bin Türk lirası para veriyor. Geri ödemene gerek yok. Karşılığında ise tek beklentileri ikna aşamasında söylediklerine uygun şeyler yapmış olman. Fikir tutmazsa 'canın sağolsun abicim' diyorlar. 
  • Başvurmak için ya ‘bir sene içinde mezun olabilecek durumda’ lisans öğrencisi, ya yüksek lisans öğrencisi, ya doktora öğrencisi olman lazım. Öğrenci değilsen de, son derecenden en fazla 5 yıl sonra mezun olmuş olmalısın.

-Abi ben üniversiteyi 4 yıl oluyo bitireli başvurayım mı?+Başvur abim.) (-Son sınıfım ama ya okulum uzarsa napıcaz? +Bişi olmuyormuş, başvur güzel kardeşim.)

  • Bir iş fikri veya bir süreç iyileştirme yöntemi düşünmen lazım. Yani. Doğal olarak.
  • Tek kişi olmak gerek. 5 kişilik arkadaş grubuyla giremiyorsun yani. Hepsini şirket ortağı yapabilirsin, tüm süreçleri birlikte yönetebilirsin, ama resmi başvuru ve sunum aşaması tek kişiye bağlı.
  • Tek fikir. ‘İki fikirle başvurayım, garanti olsun?’ Yok. Olmuyor o da.
  • Epey bir sabır ve azim.

Peki. Tamam, diyelim ki fikri bulduk, şartları da sağlıyoruz, süperiz. Peki Teknogirişim başvuru süreci nasıl işliyor?

1- Ön Başvuru: Bir Ön Başvuru formu var. O formda hem kendinle, hem projeyle alakalı bir sürü soruyu cevaplıyorsun. Sonra onu bakanlığa iletiyorsun, orada bakıyorlar. (Hmm.) Eğer uygun görürlerse süper, bir sonraki aşamaya geçiyorsun.

2- İş Planı: Bir İş Planı formu var. Bu sefer fikirden ziyade, o fikri nasıl uygulamaya koyacağını ay, ay planlayıp anlatıyorsun. Kullanacağın tekniklerden, şirket içi organizasyon şemasına, kazanacağın paradan alacağın bilgisayarlara kadar bol bol hayal kuruyorsun. Eğer bu da tutarsa heyecan git gide artıyor. Kızlara şekil yapmaya başlayabilirsin, zira...

3- Sunum: Son aşamadasın. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na gidiyorsun bizzat. Akademisyenler ve bakanlık yetkililerinden oluşan bir grup oluşturmuşlar sırf senin için. Projenle ve senle alakalı en sıkıcı, en berbat, en cins soruları soruyor ve seni sinirlendirmeye çalışıyorlar. Sunum aşamasında tatmin edici yanıtlar verirsen... Hayırlı olsun dayı. Bizi de görürsün di mi be? Abim be? Abi?

‘İyi diyorsun da hacı, gerçekten girsem mi bu işe?’ derseniz, eğer ileride kendi işinizi kurmayı düşünüyorsanız cevabım ‘KESİNLİKLE’ olacaktır. Bu işin sandığınız kadar kolay olmadığının farkına varıyorsunuz ve sırf başvuru formlarını doldururken bile inanılmaz bir tecrübe kazanıyorsunuz. Bir yıllık öngörülerle iş planlaması, SWOT analizi, gelir-gider analizi, idari konular, muhasebesel şeyler falan derken bir de bakıyorsunuz, şirket kuracak kadar bilgi birikimi elde etmişsiniz. Buna ek olarak kurduğunuz hayal yanınıza kar kalıyor. Otobüste ‘Ödül konuşması yaparken kimlere teşekkür etsem’ diye daldığım, rüyamda televizyonlara çıktığım, ortağımla ‘Kanka 2 milyon dolar kime yeter?’ diye tartıştığım çok oldu. Başvuru, sonuçların açıklanması heyecanı bile bir ayrı. Özet olarak ben evet, başvurun diyorum. Ve mümkünse iyi anlaştığınız bir arkadaşınızla başvurun. Bu önemli.

Hatta, Teknogirişim’e başvurmayı düşünmeseniz, aksine farklı mecralardan yatırım almayı planlıyorsanız bile, Teknogirişim başvuru formlarını doldurmanızı ısrarla tavsiye ediyorum, zira ‘yatırım alma’ sürecindeki detayların büyük kısmı, İş Planı ve Ön Başvuru formları ile örtüşüyor gibi.

Evet, uzatmayalım. Peki, katılmaya karar verdik. Ama fikir? Fikrimiz yok!

Yazı dizisinin bir sonraki adımı için tıklayın. Yorum yapmak veya soru sormak isterseniz her zamanki gibi aşağıdaki Comment yazısına tıklıyorsunuz, kutuya yazıp gönderiyorsunuz.