1- İlk Adım

by Caner


Blogun bu bölümünün özeti: Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Teknogirişim adlı 100.000 TL değerindeki girişimcilik hibesi başvuru sürecinde yaşadıklarımı ve ilk aşamadan son aşamaya tecrübelerimi paylaştığım blog serisi. Son yazıya kadar okuduğunuzda, tüm aşamaların nasıl gerçekleştirileceği konusunda detaylı bilgiye sahip olacaksınız diye umut ediyorum. Bu ilk yazı, biraz kişisel. Her hafta yeni bir yazı eklenecek.

----

Herkese selamlar,

muhtemelen çoğunuzun bildiği üzere okulumu uzattığım bu dönemde ibretlik derecede canım sıkıldı ve enerjimi oturduğum yerden icat çıkarma yolunda kanalize edip, hayalimdeki Porsche’ye bir adım daha yaklaşmak üzere bir takım çalışmalar yaptım. Sevgili ortağım Semih’e gece gündüz ‘Fikir No: 94324’ konulu e-postalar gönderdim, herifi paso darladım, kız arkadaşıyla geçirdiği zamanlarda bile rahatsız ettim. En sonunda şöyle garip bir şey oldu.

Kafamıza yatan bir sürü fikrimiz birikmişti epeydir. Ama gerçekleştirmeye üşeniyorduk. Semih geldi, dedi ki ‘abi Teknogirişim diye bir şey çıkmış, gördün mü?’. Baktık, program şahane. Yüz bin lira veriyorlar, şirket kuruyorsun. İki kişiye yüz bin lira orta halli bir Porsche için ufak bir miktar olabilir, fakat iki öğrenci için ibretlik bir adım. Süper olay.

Kolları sıvadık. Fakat çok büyük sıkıntılar çektik, (dram başlıyor) zira kurabiye yapmayı öğretir gibi atom bombası tarifi bile bulabileceğimiz kutsal bilgi kaynağı biricik internetimizde Teknogirişim başvurusu yapmak adına herhangi bir kaynak bulmak ne yazık ki mümkün olmadı. Her adımı kafamıza göre, mevzuatları bin kere okuya okuya, ‘ulan ne yapalım, zaten doktoralı adamlar başvuruyor, bize mi kaldı Teknogirişim’ diye diye gerçekleştirmek zorunda kaldık.

Çok sıkıntılı bir süreçti. Fakat sonuçlar geldiğinde fark ettik ki hakkaten çok iyi iş çıkarmışız. İşte bu yazı dizisinde sizlerin de iyi bir iş çıkarmasını sağlayacak tüm detayları anlatmak istiyorum. Anlatayım ki herkes kazansın.

Ülkede her yıl haddinden fazla ‘başarılı insan’ potansiyeli testler, salak sınavlar, demode ezberler ile harcanıyor, istedik ki birkaç başarı hikayesi de bizden çıksın.

Neden olmasın?

--

Yazı dizisinin bir sonraki adımı için tıklayın. Yorum yapmak veya soru sormak isterseniz aşağıdaki Comment yazısına tıklıyorsunuz, kutuya yazıp gönderiyorsunuz. 

-- Tüm yorum ve görüşler 17/09/2012 tarihli ‘Teknogirişim Sermaye Desteği Uygulama Usul ve Esasları’ mevzuatına istinaden verilmiştir. Yazıyı okuduğunuz tarihte mevzuat değişmiş ise, yeni mevzuatı gözden geçirmeniz tavsiye edilir. - Caner

-- Macera sonu: Son aşama olan sunum aşamasında elendik. Sunum aşaması da dahil olmak üzere tüm aşamaları bu yazı dizisinde anlattım. Okumanızı tavsiye ederim.