Savaş ve Barış

by Caner in ,


1999 yılında satışa sunulmasından bu yana çok severek oynadığım bir oyun var, klasiklerden: Quake III Arena. Bilmeyenler için kısaca özetleyeyim, oyunda kısıtlı bir harita var, harita üzerindeki belirli noktalara gidip yerden silahları alıyorsunuz ve diğer oyuncuları vurmaya çalışıyorsunuz. Merak edenler üstteki videoyu izleyebilirler.

Quake III'ün o zamanın teknolojisinde 'devrim' niteliği taşımasının sebeplerinden bir tanesi de oyunda bilgisayar tarafından kontrol edilen oyuncuların, yani diğer adıyla 'bot'ların sizin oyun tarzınızı zamanla öğrenmesi ve ona uyum sağlaması. Kurduğunuz stratejiye göre botlar da belirli taktikler geliştirip, size o şekilde saldırıyorlar. Bot'ların öğrenme süreci hiç bir zaman durmuyor, hangi taktiklerin işe yarayıp hangilerin yaramadığını devamlı takip edip, kendilerini sizinle yapacakları savaşa olabilecek en uygun hale getirip, mümkün olduğunca hayatta kalmaya ve mümkün olduğunca can almaya odaklanıyorlar. 


2007 yılında bir meraklı, yeni taktikler geliştirmeye dayalı yapay zekanın kendi başına bırakıldığında nasıl bir tepki vereceğini tespit etmek için kenardaki bir sunucuya Quake III kurmuş, bir haritayı açmış, belirli miktar bot eklemiş ve kendisi oyuna girmemiş, sadece onların savaşmalarını izlemiş. Sürekli savaşın ardından bir süre sistemi kendi halinde bırakmaya karar vermiş ve sunucuda o oyunu da açık bırakmış. Bir nevi deney ortamı yaratmış yani.

-- -

Soru şu: sonuçta ne olacak? Botlar sürekli birbirlerine bilenip, yeni taktikler geliştirip savaşmaya devam mı edecekler, yani kaos ortamı devam mı edecek, yoksa farklı bir yöntem mi izleyecekler? 

-- -

Gel zaman git zaman yıl olmuş 2013, bu elemanın aklına oyunun sunucuların birinde halen çalıştığı gelmiş. Gidip sunucuya girmiş, fakat manzara şuymuş: 'Botlar oldukları yerde duruyorlar, hiç bir aksiyon almıyorlar. Sadece ben yanlarından geçerken bakıyorlar. Başka da bir şey yaptıkları yok.'

Aradan geçen 6 yılda, botlar 'hayatta kalma'nın tek şartının 'hiç saldırmamak' olduğunun farkına varmışlar. Yapay zeka, farkında olmadan bir savaş oyununda tek çözüm olarak barış getirmiş.

Eleman oyuna katılıp, bir silah alıp ateşleyince, yani 'barış'ı baltalayınca tüm botlar olabilecek en yakındaki silaha koşmuş ve savaş tekrar başlamış. Muhtemelen sistem oyun dünyası içerisinde 'barış'ın da doğru bir taktik olmadığının farkına varmış oluyor bu olayla birlikte.

Bu enteresan olayın orjinal haberini okumak için bu linke tıklayabilirsiniz. Hikaye ne kadar gerçek, ne kadar doğrudur bunu bilme şansımız yok, ama ibretlik olduğu kesin :)