Milivolt

by Caner in


'Hassiktir ya. Kalbim atıyor lan benim.'

Geçenlerde, güneşli bi günde bir yere yetişmeye çalışırken kırmızı ışıkta durduğum o anda elimi nedensiz bir şekilde göğsüme koydum ve aklımdan aynen yukarıda yazdığım cümle geçti. Direkt. Bir an sanki hayat durdu ve ben 23 senedir yaşadığımı ilk kez fark ettim. Resmen yaşıyorum lan. İnanılmaz bir şey. Milyarlarca hücre olabilecek en mantıklı şekilde dizilmiş, dünyanın en karmaşık mekanizmasını oluşturmuş. Kalbim yirmi üç yıldır her saniye atıyor ve en ufak bir sorun çıkarmıyor. Her nefesimde bana hayat veren biyolojik bir süreci baştan başlatıyorum, ve bu onca yıldır duraksamadan devam ediyor. 

Devam etmemesi ise anlık bir probleme bakıyor. Saliselik bir olaya. Milivolt'lar düzeyinde bir elektriksel iletişimin aksamasına. Ufacık bir kasın çalışmamasına. Ve diyelim ki durdu. 

Hiç bir bok olmuyor. 

Yaşadıklarımız aslında beynimizdeki bir takım kimyasal ve elektriksel olaylardan ibaret. Durduğu anda hiç bir şey olmayacak. Vucudumuz doğaya dönecek falan, başka varlıklara faydalı olacak ki zerre umrumda değil, bu kadar. O ana kadar edindiğimiz tüm tecrübeler, yaşadığımız ve yaşattığımız tüm duygular, mutluluklarımız, mutsuzluklarımız, telaşlarımız, savaşlarımız, kavgalarımız, maddi ve manevi birikimimiz o noktadan itibaren herhangi bir anlam ifade etmeyecek bize. 

Hayat dediğimiz olay ucunda 'yok olmayı' barındıran bir süreç. Her an bir daha tekrarlanmayacak kadar eşsiz. Geçen her saniye bizden bir şeyler alıp götürüyor. Fakat biz her an bu inanılmaz sistemin tekleyebileceğini bildiğimiz halde mutsuz 'olabilmeye' devam ediyoruz. 

---

İki-üç ay kadar önce hayatını kaybeden çok genç bir arkadaşımın ardından aslında hiç bir bok olmadığımın farkına vardım. Siz de farkına varın istedim. Birkaç milivolt'luk işiniz var, geberip gideceksiniz esasında. Boş çekişmelerin esiri olmayın. Elinizdeki şansın farkına varın. Hayattan daha çok keyif almaya çalışın. Daha çok mutlu olun. Daha çok mutlu edin.

İnsanlar ölüyor lan. Ölüp gidiyorlar, bi bok da olmuyor. 3-5 gün sonra kimse hatırlamıyor bile. Düşünebiliyor musun?

'Ölümün olduğu yerde daha ciddi ne olabilir ki?'. Ne olabilir?