Bu İnsanlar Neden Saçmalıyor? - #direnGezi

by Caner in ,


Biliyorsunuz son bir haftadır 'çözüm süreci'ne girdik #direnGezi olaylarında. 'Atanamamış akil insanlar'ımız, yani Gezi Parkı Başbakanla Görüşme Heyeti mensupları gidip yüksek kademeli devlet erkanıyla görüşüyorlar. Çıkınca da ölümüne saçmalıyorlar. İlgili görüşmelerin ardından bu insanlar resmen 'konuşamayacak' duruma geliyorlar yahu. Hayır tamam, zaten Necati Şaşmaz'dan hitabet konusunda Martin Luther King Jr. performansı beklemiyoruz, böyle çıksın, kitleleri peşinden sürüklesin gibi bir beklentimiz de yok. Hatta çoğumuzun onun neden orada olduğu konusunda bile bir fikri yok. Muhtemelen kendisinin de yoktur. Ama bi garip değil mi sizce de?

Üstteki videoyu izlerken hem güldüm, hem epey üzüldüm kendisi adına. Ben bu videoda etliye sütlüye dokunmamak için kılı kırk yaran, söylediği her cümleyi yirmi beş defa düşünen, ters bir şey söylediğinde 'ipinin çekileceğini çok net bilen' bir insan görüyorum. Gözlerindeki korku ve tedirginliğe dikkat edin. Korku imparatorluğu'nun insanları nasıl esir aldığını, nasıl konuşturtmadığını, nasıl tedirgin ettiğinin farkına varın sevgili dostlar.


Videoyu izleyin, ardından Ekşi Sözlük'ten Immanuel Tolstoyevski muhteşem bir giri yazdı geçtiğimiz gün, ısrarla okumanızı tavsiye ediyorum. Benim anlatmama gerek kalmamış, hazırı var. Buyrun:

'Burada yapilan yuzlerce yorumun %95i komikli momikli sakalar, onlari yapan her 10 dis hekiminden 9'u da kullanilan turkceyle dalga gecmis. Zannettim ki adam hic konusamamis ama lakin ki kurban oldugum yaradana gore de oyle degildir. Eyyorla... İste komikli sakali boyle oluyor, sikildim, simdi guldurmeden dusundurme kismi:

Eminim ki o kameralar karsisinda ben de bu kadar kotu cumleler kurardim. Hadi benim bahanem var da, burada dalga gecenlerin bir kismi hayatlarini sadece tek bir dille gecirmelerine ragmen daha iyi bir gramer kullanamayacaklardi. 

Siz yine dalganizi gecin de asil sorun konusma iceriginin bombos olusu. Bombostan da kotu, kliselerden de kotu, tam anlamiyla korku dolu, apolitik, analiz noksani olusu. Hunharca dalga gecilmesi gereken, yerin dibine batirilmasi gereken kepazelik bu, yuklemin ozneyle uyusmamasi degil. 

Buradan da zaten yuklenilecek sey Necati Şaşmaz degil, bu korkakliga, bu sacma piyeslere zemin olusturan iktidar korkusu. Bu basbakanin yanindan ciktiktan sonra, gozunun onunde gerceklesen ve her turlu siddetiyle, hukuksuzluguyla, sansuruyle, dezenformasyonuyla, ayan beyan yalaniyla, ihale intikamlariyla, kisacasi ismi disinda herseyiyle "totaliterim" diye bagiran bir duzen hakkinda tek bir durust, ici dolu cumle kurmak mumkun mu? Zaten bu tiynette birinin daha en basta bu basbakanin 500 metre yakinina girebilmesi mumkun mu? 

Ya ruhunuzu, onurunuzu kulliyen satip yalakalik tarihinde cigir acacaksiniz bazi hak yerine akseverler, hicbir zaman bagislanmayacak olan egemenler gibi... Ya da en iyi ihtimalle buyuk bir akil tutulmasiyla iki tarafi sorumluluklari ve suclari bakimindan ayni kefeye koyacak, sonra da buyuk bir ahlak tutulmasiyla baris, hosgoru, sukunet gibi guzel kelimelerle bu sistematik suclarin sorgulanmasini engelleyip oldu bittiye getireceksiniz. Necati Sasmaz da kokusmus ruhlu biri olmadigindan ikinci rotayi "secmis". 

Bize verilen alan budur, bu kadar dardir. Bu alanin disina cikildigi an, yani ornegin bir basbakanin ayan beyan yalanlarla halki kin ve dusmanliga tahrik etmesini sorguladiginiz an marjinalsiniz. Kolluk kuvvetleri cok buyuk kismi bariscil olan insanlara haftalardir bocek muamelesi yaparken, bu siddet senfonisinin orkestra sefinin kendini magdur ve vakur gosterip cihada gidermis gibi konusmalar yapmasina tepki gosterirseniz capulcusunuz. Kendi sehrinizin valisinin verdigi sozu tut(a)mayip daha da fazla insanin yaralanmasina neden olmasina isyan ederseniz dis mihraklarla baglantili hainlersiniz. Bunca rezalet sonunda istifa gibi gayet hafif bir istegi gectim, bir ozur, bir uzlasma, bir yumusama isterseniz "Menderes'i astiran, Özal'i zehirleyen" vesayet rejiminin artiklarisiniz. Mossadin sefiyle gorusenler, ayni gun icinde sizi meydanda durdugunuz ve CNN izlediginiz icin siyonist komplonun parcasi yaparlar. Teror sorununu cozmek icin PKK'ya imtiyazlar taniyanlar sizi terorist ilan eder. 

Yanisi bir hafta icinde verginizle parasini verdiginiz silahlarla dunya kadar siddet gorup, sonunda mukafat olarak "Tayyibi asmak isteyen ABD kaynakli marjinal siyonist PKK'lı afyonlu gay tasfirin ustasi" olur cikarsiniz.

İktidar size got kadar bir hareket alani birakir ve alan disinda kalanlar gayrimesrudur, su andan itibaren ocak disidir. Bunun da her yerde adi totaliter sistemdir. Zira totaliter sistem, keyfekeder belirledigi ve genis tuttugu o gayrimesruluk cayirlarindaki eylemlere de eylem demez, isgal der. Farkli goruslere fikir demez, isyan der. O insanlari anayasal haklari olan bireyler olarak gormez, marjinal orgut uyesi olarak gorur. Bugun kullanilan dilin aynisi. 

Bir daha birileri "dikta olsaydi bu direnise musamaha gosterilir miydi" diye sacmalarsa bunlar aklinizda olsun. Nazi Almanyasindan, pol pot Kambocyasindan daha iyiyiz diye tatmin olacak kadar haysiyetsizlesmeyin.'

Yasal Uyarı: Üstteki yazı şu adresten yapılmış bir alıntıdır. http://eksisozluk.com/entry/34546487 İlgili içerikten ötürü herhangi bir sorumluluk kabul etmiyorum. Bi sıkıntı olursa Sedet Yönetimi'ne çemkirin.